Kurkuma to pomarańczowo-żółty proszek otrzymywany z kłącza ostryżu (curcuma longa). Od niepamiętnych czasów używany w Indiach jako lek, przyprawa, konserwant do potraw, żółty barwnik, czczony jako "święty proszek".
Historia leczniczego stosowania kurkumy jako sięga kilku tysięcy lat wstecz do początków Ajurwedy, starożytnego systemu medycyny indyjskiej. Lista zastosowań kurkumy wg tradycyjnych systemów medycyny wschodniej jest długa i obejmuje leczenie chorób skóry, ran, płuc, układu pokarmowego, różnego rodzaju procesów zapalnych, bóli, chorób wątroby i wiele innych.
Jest wiele dowodów na to, że większość przewlekłych chorób wiąże się z powstawaniem procesu zapalnego. Kurkuma była tradycyjnie przepisywana jako lek przeciwzapalny i jest w tej roli niezwykle skuteczna. Za silne działanie przeciwzapalne i prawdopodobnie za większość efektów leczniczych odpowiada kurkumina - jeden ze związków obecnych w kurkumie. Ocenia się, że kurkuma zawiera średnio 3% kurkuminy. Proszek curry, którego składnikiem jest kurkuma, zawiera kurkuminy o wiele mniej.
Przeprowadzone w ostatnich latach badania laboratoryjne (głównie na zwierzętach) pokazały zaskakująco szerokie działanie kurkuminy: przeciwzapalne, przeciwutleniające, antywirusowe, antybakteryjne, przeciwgrzybicze i antyrakowe. Do dziś wykazano duży potencjał kurkuminy w leczeniu wielu chorób: zapaleniu trzustki, stawów, jelit, żołądka, alergiach, gorączce, w chorobach wątroby, chorobie Alzheimera oraz chorobach autoimmunologicznych m.in.: łuszczycy, stwardnieniu rozsianym, cukrzycy typu I. Kurkumina może być również pomocna w leczeniu cukrzycy typu II - kilka badań wykazało, że jej stosowanie pomaga przezwyciężyć insulinooporność. Co spektakularne, zastosowanie kurkuminy pozwoliło na zniesienie objawów mukowiscydozy u myszy.
Duże nadzieje wiąże się ze stosowaniem kurkuminy w leczeniu raka i profilaktyce antyrakowej. Do tej pory wykazano kilka mechanizmów antyrakowego działania kurkuminy na różne typy nowotworów. Jest hipoteza, że dzięki regularnemu stosowaniu kurkumy jako przyprawy mieszkańcy Indii rzadko zapadają na niektóre typy nowotworów w porównaniu do innych.
Kurkumina zapobiega także zawałowi serca i innych chorób układu krążenia działając przeciwzapalnie, zapobiegając agregacji płytek krwi, hamując syntezę czynnika krzepnięcia, wpływając korzystnie na gospodarkę cholesterolową.
Zanim kurkuma trafi do aptek minie jeszcze dużo czasu. Żeby procedury były spełnione wymagane są jeszcze długotrwałe badania kliniczne.
(fragment artykułu z Los Angeles Times:)
"Wiemy, że kurkuma jest używana od setek, jeśli nie tysięcy, lat w Chinach, Indonezji i wiemy jak dużą wartość ma dla ludzi stamtąd" powiedział James Adams, profesor farmacji Uniwersytetu Południowej Kalifornii. "Jest jasne, że to bardzo cenna roślina o której chcemy wiedzieć więcej. Czekamy na więcej wyników badań."
Ale niektórzy nie czekają na więcej wyników. W sklepach ze zdrową żywnością suplementy z kurkumą sprzedają się jak świeże bułeczki. Niektórzy lekarze kupili nawet przyprawę do swoich klinik.Kurkuma powinna być przechowywana w szczelnie zamkniętym pojemniku w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu.
Sebastian Kmiecik
Źródła:- Aggarwal BB et al. Curcumin: the Indian solid gold. Adv Exp Med Biol. 2007;595:1-75
- Tayyem RF et al. Curcumin content of turmeric and curry powders. Nutr Cancer. 2006;55(2):126-31
- The World Healthiest foods: Turmeric
- Out of the spice box, into the lab, 2006, Latimes
Ja juz od lat, codziennie zazywam : kurkume, cynamon / powinien byc cejlonski /, i chilli. Kazdego skladnika ; na czubek noza :, a wiec tylko troche, i to wszystko mieszam z dwoma lyzeczkami owczego lub koziego jogurtu.Ta tajemnice dostalam bardzo dawno temu od starego zielarza w Niemczech. Bardzo sie sprawdza, lekarza nie odwiedzam. POZDRAWIAM AUS DEUTSCHLAND.LISE.
OdpowiedzUsuńnooo zdrowo:) można i tak, można i regularnie używać tych przypraw do gotowania, pozdrawiamy!
UsuńI my uzywamy tych przypraw i wielu innych w codziennym gotowaniu i mamy sie swietnie
OdpowiedzUsuńImbirowe dzieci
Pisząc o kurkumie proszę KONIECZNIE zaznaczać, że niezbędny jest pieprz aby kurkumina wchłaniała się z jelita! Pieprz poprawia wchłanialność kurkumy tysiąckrotnie!!!
OdpowiedzUsuńTa "subtelna" wskazówka ma bardzo wielkie znaczenie, nie wolno jej pomijać!
Proszę zwrócić uwagę na fakt, że w tradycji hinduskiej a więc w metodach Ajurwedy stosuje się powszechnie curry które jest mieszanką kurkumy i - zawsze - różnych pieprzy (chili to inaczej pieprz cayen) oraz kminu.
Na wielu blogach wychwala się rolę przypraw ale niestety niedokładnie. Proszę zwrócić uwagę aby nie zubażać informacji bo w ten sposób pomaga się tylko częściowo.
Trzeba dotrzeć do opracowań medycznych a one - niestety - nie pojawiają się na pierwszych a nawet drugich stronach wyszukiwarek.
A propos używania kurkumy " na czubek noza" w mieszance z pierwszego komentarza, to jest to zdecydowanie za mało! W zależności od oczekiwań: profilaktyka czy - na przeciwnym biegunie - wspomaganie leczenia raka: ilość kurkumy w tym drugim przypadku wynosi 1 łyżkę (do zupy!) na dzień podzieloną w kilku porcjach!
Wiesława Sadowska
Cenna informacja Pani Sadowskiej.Dziekuję-lidia
OdpowiedzUsuńWlasnie przeczytalem artykul, ktory wyjasnia mechanizm dzialania p/zapalnego kurkumy, dziala jak COX2 inhibitor, ale bez dzialan nieporzadanych jakie maja farmakologiczne inhibitory, czyli poleca sie stosowac ja w artretyzmie. Oprocz tego przeprowadzono badanie, ktore wykazalo, ze po kilkutygodniowym stosowaniu perfuzja w miesniu sercowym i jego wydolnosc wzrosla tak jak po stosowaniu treningu fizycznego 3 x w tygodniu po 30 minut.
OdpowiedzUsuńCzy ktoś wie jak stosować kurkume leczniczo?
OdpowiedzUsuńSpotkałam się z informacją o pieprzu, o którym pisał ktoś wyżej, ale także o oleju. Wynika z niej, że kurkuma powinna być spożywana z dodatkiem tłuszczu. Dotarłam też do publikacji naukowych na temat terapeutycznego działania kurkumy dla poprawy szczelności jelit. Kurkumę stosuję codziennie do gotowania, ale też jako dodatek do mleka roślinnego..
OdpowiedzUsuń