(foto: www.aicr.org) |
Najbardziej obszernym i aktualnym opracowaniem na temat powiązania żywienia, aktywności fizycznej i chorób nowotworowych jest raport Światowego Funduszu Badań nad Rakiem (WCRF) oraz Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem (AICR) opublikowany w 2007 roku. Na podstawie analizy kilku tysięcy przeprowadzonych badań naukowcy sformułowali 10 ogólnych rekomendacji pozwalających obniżyć ryzyko zachorowania na raka :
- Bądź tak szczupły, jak to możliwe (zalecana wartość BMI: 21-23). Niedowaga również nie jest zalecana.
- Uprawiaj codziennie aktywność fizyczną (absolutne minimum to 30 minut szybkiego marszu dziennie, należy maksymalnie ograniczyć siedzący tryb życia).
- Ogranicz konsumpcję wysokokalorycznych potraw, dań typu fast-food i słodkich napojów (najczęściej spożywane wysokoenergetyczne potrawy to zwykle produkty wysoko-przetworzone zawierające duże ilości cukru i tłuszczu, przez słodkie napoje rozumie się przede wszystkim napoje z dodatkiem cukru, soki owocowe również powinny być ograniczone).
- Spożywaj głównie potrawy pochodzenia roślinnego (bezmączne warzywa i owoce).
- Ogranicz spożywanie czerwonego mięsa i mięsa przetworzonego (peklowanego, wędzonego).
- Nie nadużywaj alkoholu (do dwóch drinków dziennie dla mężczyzn i jednego dla kobiet).
- Ogranicz spożycie soli (poniżej 5 g dziennie) i unikaj spleśniałych produktów.
- Staraj się stosować zrównoważoną dietę a nie suplementy diety. Suplementy nie pomagają zapobiegać chorobom nowotworowym. Więcej o suplementach i żywieniu.
- Karmienie piersią obniża ryzyko nowotworów zarówno u matki jak i u dziecka (do szóstego miesiąca życia dziecka zalecane jest wyłącznie karmienie piersią, później korzystne jest również dokarmianie piersią).
- Osoby ze zdiagnozowanym nowotworem lub po wyleczeniu nowotworu powinny również przestrzegać powyższych rekomendacji o ile lekarz nie zaleci inaczej.
J&S Kmiecik
Źródła: http://www.dietandcancerreport.org/
Landmark Policy Report: Many Cancers Could Be Prevented In the US and Across the Globe
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/jak_dobrobyt_szkodzi_zdrowiu_otylosc_a_ryzyko_nowotworu_69426.html
Mam pytanie.
OdpowiedzUsuńJak się taka dieta ma do sportów siłowych, gdzie masa mięśniowa jest priorytetem?
Przecież taki człowiek musi spożywać dużą ilość białka oraz węglowodanów, a współczynnik BMI jak wiadomo od dawna nie oddaje prawdy. Bo jeżeli ktoś waży 90 kg przy wzroście 175 to wg. tego ma nadwagę. Tylko BMI nie uwzględnia masy mięśniowej i tu pojawia się psikus;)
Zgoda,
UsuńOpisywanie rekomendacje zostały sformułowane na podstawie badań efektów diety na zdrowie tysięcy ludzi, z których pewnie mała część miała wysoko-białkową/ wysoko-węglowodanową dietę i uprawiała intensywne ćwiczenia fizyczne. Więc na podstawie tych badań trudno wyciągać wnioski o zdrowotnym wpływie takiej diety i ćwiczeń.
No i rzeczywiście, BMI nie uwzględnia stosunku masy mięśniowej do tłuszczowej i bardzo możliwe, że jest to słabość tej miary.
"Ogranicz spożycie soli (poniżej 5 g dziennie) i unikaj spleśniałych produktów." - czy to oznacza, że Francuzi częściej niż np Polacy chorują na raka? (zamiłowanie do serów pleśniowych)? ;-)
OdpowiedzUsuń"unikaj spleśniałych produktów" w sensie unikaj toksynotwórczych pleśni, zwykle tych co rozwijają się przy nieprawidłowym lub zbyt długim przechowywaniu. te w serach pleśniowych oczywiście nie produkują toksyn, choć jak ser pleśniowy za długo poleży to na nim też mogą się rozwinąć inne, toksyczne pleśnie..
Usuń