Najbardziej popularny w handlu ocet destylowany jest bardzo demineralizujący i nie powinien być spożywany. Najlepszy typ octu to warzony naturalnie, niefiltrowany i niepasteryzowany ocet z jabłek, białego wina lub z wina z brązowego ryżu. Taki nierafinowany dostarcza mnóstwa minerałów i innych korzystnych substancji.
Poniżej podajemy przepis na ocet jabłkowy i według niego nastawiamy ocet do fermentacji (na zdjęciu zaczyn). Jak się udał opiszemy jak będzie gotowy.
Przepis na ocet jabłkowy (z książki Michała Tombaka "Droga do zdrowia"):
"Odrzucić zgniłe lub robaczywe części jabłek (nie obierać ze skórki). Jabłka wraz z gniazdami nasiennymi zmielić. Otrzymaną masę włożyć do emaliowanego lub szklanego naczynia z szeroką szyjką, dodać ciepłej przegotowanej wody (l litr wody na 800 g jabłek). Na każdy litr wody dodać 100 g miodu, 10 g drożdży piekarskich i 20 g czarnego, suszonego razowego chleba. Zakryć naczynie i odstawić do sfermentowania w temperaturze 20-30°C w ciemnym miejscu W ciągu pierwszych 10 dni zawartość naczynia należy 2-3 razy dziennie mieszać drewnianą łyżką. Po 10 dniach przełożyć do worka z gazy i odcisnąć. Otrzymany sok jeszcze raz przefiltrować i przelać do naczynia z szeroką szyjką. Na 1 litr otrzymanego soku dodać 60 g miodu i wymieszać drewnianą łyżką do całkowitego rozpuszczenia. Naczynie przykryć gazą i postawić w ciepłym miejscu (temperatura 25-30°C). Ocet jest gotowy w momencie, gdy płyn zjaśnieje. W zależności od rodzaju jabłek, miodu i ilości wody trwa to zwykle 40-60 dni. Gdy płyn zjaśnieje, filtruje się go, przelewa przy pomocy lejka do półlitrowych butelek. Butelki należy szczelnie zamknąć (korek można zalać woskiem) i przechowywać w chłodnym miejscu."
Tombaka lubię mimo kontrowersji wokół jego osoby. octu z jego przepisu nie robiłam - czekam na relację kiedy będzie już gotowy;)
OdpowiedzUsuńteż lubię Tombaka:) szkoda, że od dawna już nic nie wydaje.. a co do octu to napisał żeby używać tylko jabłkowego i żadnego innego ale pewnie chodziło mu o to żeby nie używać powszechnie dostępnych rafinowanych octów. Przykładowo Tradycyjna Medycyna Chińska wykorzystuje przede wszystkim ocet ze zbóż: ryżu, jęczmienia, prosa..
OdpowiedzUsuń10 dkg drożdży na litr to chyba jakas pomyłka, chyba 1dkg.
OdpowiedzUsuńW przepisie jest: "Na każdy litr wody dodać ... 10g drożdży piekarskich"
UsuńAle ocet równie dobrze można zrobić wg tego przepisu ale bez dodatku drożdży i wychodzi super.