poniedziałek, 1 listopada 2010

Majonez domowy

Majonez warto robić samemu. Czas przygotowania to zaledwie minuta. A korzyści? Same zalety w porównaniu do "sklepowego": świeżość, brak syntetycznych składników i konserwantów, smakuje lepiej (wszystko zależy od nas) - sami decydujemy jakiego oleju użyjemy, no i satysfakcja z przygotowania - bezcenna.

Składniki
  • olej (szklanka)
  • jajko (1 sztuka)
  • sok z 1/2 cytryny
  • przyprawy: sól kamienna, pieprz, musztarda i inne
Do przygotowania polecamy oleje nierafinowane i tłoczone na zimno (np. lniany lub z oliwek extra virgin).

Wbijamy całe jajko (najlepiej wiejskie) i dodajemy do jajka sok z połówki cytryny. Następnie uruchamiamy ręczny blender i jedną ręka miksując, drugą stopniowo dolewamy olej cienką strużką - wlanie oleju od razu nie gwarantuje dobrego połączenia z jajkiem. Ze zmiksowaniem całości powinniśmy się uporać w około jedną minutę.

Pozostało przyprawienie - dodajemy szczyptę pieprzu, soli, mieszamy. Jeżeli użyliśmy oleju o łagodnym smaku (np. lnianego) i preferujemy majonez o smaku łagodnym, to jest już gotowy. Jeżeli wolimy smak bardziej wyrazisty dodajemy łyżeczkę lub więcej dobrej musztardy*, miksujemy. Majonez można też przyprawić ziołami, zabarwić na żółto kurkumą, lub na czerwono łagodną papryką. Można też doprawić ostrą papryką, albo zmiksować z czosnkiem lub oliwkami. Tak przygotowany można przechowywać w lodówce pod przykryciem do kilku dni.

Majonez to świetny dodatek smakowy do surówek.

* dobra musztarda jest jak dobry majonez, czym mniej sztucznych dodatków tym lepiej, najlepsze musztardy zawierają same naturalne składniki (gorczyca, ocet jabłkowy, woda, sól morska, naturalne przyprawy)

Smacznego!

14 komentarzy:

  1. Przepis jest super! od dawna go stosuję i właśnie zamierzałem podzielić się nim na tym forum ,ale kiedy przeczytałem że już jest to tylko mogę go pochwalić.Wszystkie inne przepisy z powolnym dodawaniem oleju po kropelce to przestarzałe a i tak nie zawsze skuteczne metody. Zwykle biorę słoik "twist" wbijam do niego całe jajko ,daję łyżkę musztardy, pół łyżeczki soli, ,łyżkę cukru, dwie łyżki octu a następnie wlewam oleju do połowy słoika ,potem wkładam blender do dna i uruchamiam go obserwując przez szkło słoja jak od dna rośnie gęsty majonez.Gdyby przypadkiem się zważył, wbijam jeszcze jedno całe jajko i miksuję nadal,można wówczas dodać jeszcze nieco oleju.Majonez gotowy.A jaki puszysty i smaczny!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ważne! Żeby majonez się udał wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową. Ze składników wyjętych z lodówki robi się zmiksowany płyn. Ale jeśli tak się stanie nie należy wylewać tego do zlewu, lecz zaczekać, aż wszystko się ogrzeje i jeszcze raz zmiksować. Nie potrzeba lać oleju wąską strużką, można od razu wlać cały i zmiksować.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Według mojego doświadczenia temperatura jest ważna gdy robimy majonez ręcznie np. widelcem lub "trzepaczką". W podanym przepisie majonez robimy blenderem (szybko miksującym nożem) i wtedy temperatura nie jest taka ważna - jeżeli składniki pochodzą z lodówki majonez powinien się udać.

      W razie nieudanego majonezu nie poddajemy się tylko raz jeszcze: do jajka i soku z cytryny powoli wlewamy, miksując, nieudany majonez i tym razem powinno się udać.

      Usuń
  3. Bardzo ważna jest temperatura poszczególnych składników. Kiedyś robiłam majonez, w składnikach była łyżeczka musztardy i ową musztardę dałam prosto z lodówki. Były problemy, żółtko nie chciało przyjąć ani kropli oleju. Majonez błyskawicznie się z rozwarstwiał. Teraz uważam, wcześniej wyjmuję składniki z lodówki i majonez wychodzi super.
    Jeśli dodaję ocet do majonezu, to tylko ocet jabłkowy własnej produkcji. Majonez ma łagodniejszy smak i jest o niebo zdrowszy. Podobnie, jak z sokiem z cytryny.
    Gospocha

    OdpowiedzUsuń
  4. A blender ten z nożykami czy taki z końcówką do ubijania białek?
    I na szybkich obrotach jak bita śmietana czy wolnych?
    Mieszał ktoś może od razu z jogurtem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. z nożykami i na szybkich obrotach, z jogurtem można mieszać nie od razu ale po zrobieniu

      Usuń
  5. wyszła mi dobra konsystencja, ale majonez ma lekko gorzki posmak. z czego to może wynikać?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. być może pestka z cytryny wpadła do miksowania, lub wynika to ze smaku użytego oleju

      Usuń
    2. użyłem wyciskarki, więc pestek nie było, ale może w soku zbyt mocno wyżętej cytryny nie pojawiło się trochę goryczki z miąższu?...

      Usuń
    3. Raczej nie, miąższ wpływa na smak raczej w podobnym stopniu jak sok (wypróbowane używając prostej wyciskarki, która przemyca sporo miąższu). Ale jak pestka wpadnie to jest zdecydowana różnica :)

      Usuń
  6. Jeśli użyłeś oliwy z oliwek, to goryczka może pochodzić od oliwy. Tak mi się kilka razy zdarzyło. Dlatego do majonezu używam łagodniejszych smaków np. słonecznikowego lub z pestek dyni albo rzepakowego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. może rzeczywiście, chciałem być taki akuratny i wziąłem extra virgin. może się po raz kolejny okazać, że nadgorliwość się nie sprawdza :-) sprawdzę następnym razem, dzięki

      Usuń
  7. Ja zawsze robiłam ręcznie cienką stróżką, a tu taka profanacja ;) A z samego żółtka też tym sposobem wychodzi? (jakoś surowe białko do mnie nie przemawia...)

    OdpowiedzUsuń
  8. Zawsze robię majonez dodając tylko żółtko i wychodzi super. Z całym jajkiem jeszcze nie próbowałam. Możesz więc spokojnie zrobić na samym żółtku. Bardzo ważna jest temperatura składników. Nie powinny być prosto z lodówki. Zawsze robię (ponad 20 lat) majonez mikserem i nie ma tu nic do rzeczy narzędzie, jak zaznacza ktoś wcześnie. Gdy jeden składnik dodałam zimny, majonez musiałam "ratować".
    Gospocha

    OdpowiedzUsuń