O diecie

piątek, 19 sierpnia 2011

Pomidor i ogórek - łączyć w potrawach, czy nie?

Odpowiedź jest prosta: jak Ci smakuje to łącz, jak nie - to nie.

Jeżeli ktoś jest zdziwiony dlaczego by nie można jeść razem pomidora i ogórka to wyjaśniamy, że istnieje całkiem popularna teoria, która mówi, że nie należy łączyć tych dwóch warzyw. Według niej, ogórek zawiera sporo askorbinazy - enzymu rozkładającego witaminę C, więc jeżeli zmieszamy pomidory (które zawierają witaminę C) z ogórkami (które też zawierają witaminę C, ale około 3x mniej) to witamina C z pomidorów zniknie i nic nam po pomidorach, które zjedliśmy.

Jeżeli dobrze poszukać w internecie można również znaleźć porady, że nie należy łączyć ogórka z marchewką bo tym razem marchewka (a konkretnie askorbinaza z marchewki) pozbawi nas witaminy C z ogórka. Ogórek i marchewka nie są wyjątkowymi warzywami zawierającymi askorbinazę. Askorbinaza to naturalny "partner" witaminy C w roślinach, dzięki której możliwe jest przetwarzanie witaminy C do innych pożytecznych substancji.

Czy mieszanie pomidora z ogórkiem jest korzystne, czy nie, to bardzo skomplikowana sprawa - trzeba by wziąć pod uwagę tysiące (a może miliony) reakcji chemicznych pomiędzy tysiącami (a może milionami) różnych substancji, zbadać ich efekt na organizm i jeszcze jakoś to zsumować. Tego współczesna nauka nie potrafi i jeszcze długo nie będzie potrafiła. Jak mało wiadomo na temat witamin i ich działania pokazują badania skuteczności preparatów witaminowych (czyt. Lepsze rośliny niż multiwitaminy). Póki co, powinno nam wystarczyć, że nasi dziadkowie nie przekazali nam, że od mieszania ogórków i pomidorów boli głowa czy brzuch albo wypadają włosy. Skoro nie, to czemu nie mieszać?

Jeżeli ktoś się przejmuje zawartością witaminy C w pomidorach lub w mieszankach pomidora z czymkolwiek, jest kilka rad, które najprawdopodobniej będą miały lepszy skutek niż nie mieszanie z ogórkiem:
  • wybieraj lokalne i świeże pomidory, tzw. prosto z krzaka, które dojrzewały jak najdłużej na krzaku (a nie w magazynie supermarketu, czy podczas transportu w ładowni ciężarówki)
  • jedz świeżo przygotowane warzywa - kontakt z powietrzem i światłem powoduje szybkie utlenianie witaminy C (i innych korzystnych substancji)
  • do świeżo pokrojonych warzyw, albo soku z warzyw, dodawaj soku z cytryny lub nierafinowanego octu winnego (np. octu jabłkowego, patrz przepis) - zakwaszenie hamuje aktywność askorbinazy (producenci soku marchewkowego czasami dodają octu winnego aby zahamować utlenianie witaminy C przez askorbinazę).
  • do pomidorów dodawaj inne warzywa bogate w witaminę C - spośród warzyw, pomidor jest "średnim" źródłem witaminy C - przykładowo pietruszka lub papryka zawierają jej kilka razy więcej.

Przepis
Pomidor z ogórkiem świetnie się sprawdza smakowo jako podstawa surówki/ sałatki. W postnej, czysto warzywno-owocowej wersji jemy samą bazę, w wersji rozszerzonej dodajemy nieco oliwy i innych dodatków:
  • baza sałatki: pokrój pomidora (około 2/3 objętości sałatki) i ogórka (1/3 objętości), dodaj 2-3 ząbki czosnku, sok z cytryny do smaku (ewentualnie nierafinowany ocet winny) i nieco pokrojonej zieleniny (np: natka pietruszki, świeża bazylia i/lub inne zioła) oraz sól kamienną i inne przyprawy do smaku.
  • dodatki do bazy: dla lepszego smaku odrobina oliwy z oliwek extra virgin (lub domowy majonez), ser (mozzarella, feta lub inne), jajko, ryba itp.
Smacznego!
J&S Kmiecik

11 komentarzy:

  1. Dobry wieczór, jak miło, że po 3 miesiącach przerwy pojawił się nowy wpis :) Nie żebym na niego czekała ; ) - tego bloga odkryłam kilka dni temu, ucieszyłam się a potem zmartwiłam patrząc na datę ostatniego postu. Jednak teraz odzyskałam nadzieję, że blog będzie kontynuowany.
    Dieta warzywno-owocowa jest mi bliska od 3 lat, dlatego cenna jest dla mnie możliwość poznania nowych przepisów i opinii ekspertów na ten temat.
    Od kilku lat też zbierałam się, by nastawić domowy ocet jabłkowy, ale jakoś brakowało mi odwagi - po przeczytaniu postów na ten temat uznałam, że czas najwyższy - dzisiejsze obierzyny z własnych antonówek, które obecnie smażą się w towarzystwie aronii, zamiast do kosza trafiły do słoja. Bardzo jestem ciekawa efektu.
    Dziękuję serdecznie za podjęcie tematyki zdrowego odżywiania w tak przyjaznej formie :)
    Pozdrawiam - Dorota.

    OdpowiedzUsuń
  2. Będzie kontynuacja, dzięki za zachętę!:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Owoce pomidora obok wit c zawierają też m.in.: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, kobalt, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoten, witaminy: K, B1, B2, B6, PP; kwasy: pantotenowy, foliowy, szczawiowy;
    Więc nie martwiłabym się utratą wit c, której winny jest ogórek.Sam ogórek też nie jest gorszy ma dużo błonnika potasu i fosforu. A witaminę c posiada większośc warzyw i owoców. papryka ma jej najwięcej. pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Co to jest ocet nierafinowany????? W procesie produkcji octu nie przeprowadza się rafinowania. To nie olej, czy cukier.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ogólnie mówiąc, zrobienie naturalnego octu polega na przeprowadzeniu fermentacji octowej jakiegoś naturalnego produktu (jabłek, winogron lub innych). Po fermentacji zlewamy płyn znad produktu i gotowe - mamy ocet nierafinowany. Przemysł stosuje jeszcze rafinację, czyli oczyszczenie octu w kierunku zwiększenia jego trwałości (np. poprzez destylację, filtrację, pasteryzację i inne procesy), oraz dodatek chemicznych środków konserwujących.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dziękuję za ten cenny wpis. Podam dalej i może skończą się uwagi podczas jedzenia sałatki, że "nie powinnaś łączyć ogórka z pomidorem ponieważ blabla.."Jesz sobie to co lubisz aż tu nagle w śniadanie w pracy wcina się koleżanka z taką uwagą i nie masz ochoty już tego jeść.
    Bardzo jeszcze raz dziękuję :) Fajna stronka!

    OdpowiedzUsuń
  7. ale cytryna nie jest produktem kwaśnym tylko zasadowym!

    OdpowiedzUsuń
  8. Czytałam, że jedna łóżeczka soku z ogórka niszczy 3 litry soku pomidorowego. Ponadto niszczy witaminę C z innych warzyw. Zatem czy warto przygotowywać coś co jest nic nie warte. A wystarczy dodać ogórka kiszonego i cala potrawa otrzyma nową wartość.

    OdpowiedzUsuń
  9. ale sok w organiźmie pełni rolę zasadową - mimo że jest kwaśny, proponuję poczytać więcej na temat co zakwasza organizm, polecam rano woda z sokiem z cytryny na czczo lub wode z jonizatora - aby odkwasić organizm

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. powyżej jest mowa o zakwaszaniu surówki, nie organizmu. a czy spożycie cytryny wpływa na równowagę kwasowo-zasadową organizmu? raczej nie. proponuję poczytać więcej na temat tzw diety alkalicznej np http://chriskresser.com/the-ph-myth-part-1

      Usuń