Młode marchewki na parze z okrasą (myrecipes.com) |
Warto również postarać się, aby straty korzystnych substancji były podczas gotowania jak najmniejsze. W tym celu:
- Gotuj na parze, wtedy straty będą najmniejsze. Służą do tego specjalne naczynia do gotowania na parze lub wkładki do garnków. Można też gotować w garnku bez wkładki. Wtedy gotuj pod przykryciem, w jak najmniejszej ilości wody, nie zalewając wszystkich warzyw - tylko te na dnie. Warzywa, które są ponad powierzchnią wody ugotują się na parze z taką samą skutecznością jak te zanurzone.
- Jeżeli gotujesz w garnku, wcześniej przygotuj wywar. Wywar można zrobić z jadalnych pozostałości z warzyw np. zielonych liści z kalafiora lub brokuła, naci marchewki (wystarczy je chwilę pogotować), warto też dodać różnego rodzaju zioła i przyprawy. Wywar dodatkowo wzbogaci gotowane warzywa i zapobiegnie nadmiernym stratom.
- Zamiast gotować osobno różne warzywa, warto je gotować razem. Na przykład w jednym garnku: ziemniaki, seler, marchewkę, fasolkę szparagową i kalafior - układając na dnie najtwardsze warzywa, a na górze te bardziej podatne na rozgotowanie.
- Czy na parze, czy w wywarze, gotuj najkrócej jak możesz. W Polsce można zaobserwować zwyczaj rozgotowywania warzyw. Warto rozsmakować się, na przykład, w nieco twardawym kalafiorze, czy fasolce szparagowej, tak jak się je podaje w innych krajach.
J&S Kmiecik.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz